اهمیت غذا در تقویت بچه گربه ضعیف

ساخت وبلاگ

شاید شما هم از اون دسته از افراد باشید که وقتی به یک بچه گربه ضعیف یا دچار سوء تغذیه برخورد می‌کنید، سریعا تا جایی که بتوانید به او غذا می‌دهید و فکر کنید با این کار به تقویت بچه گربه ضعیف کمک می‌کنید. اما این کار درسته؟ این کار شما می‌تواند به او آسیب بزند. در این مواقع باید سعی کنید به او غذای باکیفیت بدهید و در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک، وضعیت بدن گربه را ارزیابی می‌کند و برای او یک برنامه غذایی اختصاصی تجویز می‌کند و گربه را از نظر بیماری‌هایی مانند لوسمی یا ویروس نقص ایمنی گربه بررسی می‌کند.

بچه گربه‌هایی که دچار سوء تغذیه می‌شوند معمولاً خیابانی هستند و کسی را ندارند که از آن‌ها مراقبت کند. با این حال، گربه‌هایی که با ما زندگی می‌کنند نیز در صورت عدم مصرف غذای کافی یا خوردن انواع غذای اشتباه، ممکن است دچار سوء تغذیه شوند. اگر گربه شما خیلی خوب به نظر نمی‌رسد و نگران هستید که او سوءتغذیه دارد، او برای بهتر شدن به کمک شما نیاز دارد.

غذای بچه گربه ضعیف چیست؟

غذا در تقویت بچه گربه ضعیف حرف اول را می‌زند. وقتی گربه ضعیف و لاغر است یا غذای کافی نخورده است و یا اگر گربه خانگی خودتان است، احتمالا غذای باکیفیتی نخورده است. غذا باید به تدریج به گربه داده شود. زمانی که گربه بدون غذا یا برنامه غذایی نامناسبی داشت، بدنش ذخایر کربوهیدرات، چربی و پروتئین خود را از دست داده است و در نتیجه باعث عدم تعادل الکترولیت و کاهش قدرت اندام‌ها شده است. دامپزشک شما ممکن است یک رژیم غذایی اولیه با کربوهیدرات کم و پرچرب را برای او توصیه کند که در مقادیر کم و وعده‌هایی غذایی زیاد به او بدهید.

در این مقاله در مورد تقویت بچه گربه ضعیف صحبت می‌شود اما اگر در مورد غذای بچه گربه در سنین مختلف از بدو تولد تا بالغ شدن (غذای خانگی و غذای تجاری) نیاز به اطلاعات دارید، پیشنهاد می‌کنم مقاله غذای بچه گربه یک ماهه چیست را بخوانید.

برای تقویت بچه گربه ضعیف از ویتامین‌ها و مکمل‌ها استفاده کنید

برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها ممکن است به گربه‌های سوءتغذیه کمک کنند تا وزن و سلامت خود را سریع‌تر به دست آورند. این‌ مواد غذایی می‌تواند شامل پروبیوتیک‌ها باشند که به بازگرداندن باکتری‌های خوب به دستگاه روده کمک می‌کنند. دامپزشک شما ممکن است به گربه ویتامین بی12 هم تزریق کند و مکمل‌های این نوع ویتامین را برای مخلوط کردن با غذای حیوان پیشنهاد دهد.

علائم سوء تغذیه در گربه‌ها

اگرچه گربه‌ها در پنهان کردن بیماری می‌توانند باهوش باشند، اما احتمالاً گربه شما نمی‌تواند سوءتغذیه خود را پنهان کند. علائمی که باید به دنبال آن‌ها باشید عبارتند از:

  • پوست خشک و پوسته پوسته
  • ضعف عضلانی
  • آبریزش
  • مدفوع سفت
  • ممکن است زیاد به نظافت خود اهمیت ندهد
  • خستگی
  • لاغر شدن

سوء تغذیه می‌تواند علائم عصبی در گربه‌ها ایجاد کند. به عنوان مثال، کمبود ویتامین ب 1 می‌تواند باعث کج شدن سر گربه، ناهماهنگی و احتمالاً تشنج شود. سوء تغذیه یک بیماری جدی در گربه‌ها است که می‌تواند منجر به سایر بیماری‌های جدی شود.

برای پیشگیری از سوء تغذیه در گربه خود بهتر است به طور منظم او را وزن کنید. وزن کردن منظم گربه (مثلا هفته‌ای یکبار) می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که آیا او وزن اضافه می‌کند یا کم می‌کند. یک روش آسان و معمول برای این کار این است که گربه خود را در آغوش بگیرید و به روی ترازو بروید. وزن را را یادداشت کنید و سپس گربه خود را زمین بگذارید و به تنهایی روی ترازو قرار بگیرید و دوباره عدد را بنویسید. در نهایت دو عدد را از هم کنید تا وزن گربه را متوجه شوید.

علل داشتن سوء تغذیه در گربه‌ها

علت سوء تغذیه در گربه‌ها فقط گرسنگی و یا نداشتن غذای باکیفیت نیست، بلکه می‌تواند هر کدام از دلایل زیر منجر به سوء تغذیه در این حیوان شوند:

1. داشتن کرم و انگل

2. مشکلات دهان و دندان

3. غذا نخوردن به علت حیوانات قلدر یا مکان نامناسب ظرف غذا

تقویت بچه گربه ضعیف با تغییر برنامه غذایی

یکی از رایج‌ترین دلایل ضعیف شدن گربه، برنامه غذایی نامناسب برای او است، ممکن است شما هم مثل بیشتر صاحبان گربه دوست داشته باشید به آن‌ها، غذای خانگی دهید و اما غذاهای خانگی که شما به او می‌دهید شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن او نباشد. یا مثلا در غذاهای خانگی که به او می‌دهید موادی استفاده کرده باشید که او دوست نداشته باشد و منجر به امتناع او در غذا خوردن شود و گرسنگی بکشد.  

اما رژیم‌های غذایی تجاری به گونه‌ای فرموله می‌شوند که حاوی مقادیر مناسبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری باشند که آن‌ها را به انتخاب خوبی برای گربه شما تبدیل می‌کند. اما به شرطی که این غذاهای تجاری کیفیت لازم را داشته باشند. پیشنهاد ما به شما استفاده از برنامه غذایی است که ترکیبی از غذاهای تجاری و غذاهای خانگی باشد و از طریق دامپزشک متخصص تغذیه تجویز شده باشد.

اخیرا در یکی از سایت‌های معتبر دامپزشکی ایرانی (petpors.com) نیز اقدام به ارائه این خدمت کرده است که توسط متخصصان تغذیه دامپزشک بر اساس شرایط حیوان خانگی شما، برنامه غذایی اختصاصی برای او تجویز می‌کنند.

توصیه‌های کلی برای تقویت بچه گربه ضعیف

طبق گفته سایت wikihow.pet چند توصیه زیر را برای بچه گربه‌ها و گربه‌های ضعیف یادتان نرود:

1. به بچه گربه خود یک رژیم غذایی مبتنی بر گوشت بدهید. از آنجایی که گربه‌ها گوشتخوار هستند، ضروری است که گربه شما گوشت بخورد. گوشت پروتئین و ویتامین A را برای گربه شما فراهم می‌کند که برای سلامت کلی او ضروری است. غذاهای تجاری مرطوب برای گربه منابع خوبی از گوشت فراهم می‌کنند.

حتی اگر خودتان گیاهخوار باشید، این دلیل نمی‌شود که گربه شما نیز از گوشت استفاده نکند چرا که مصرف گوشت برای او یک ضرورت و الزام است. در صورت نداشتن گوشت در برنامه غذایی بچه گربه، علاوه بر کمبود پروتئین و ویتامین A، او همچنین دچار کمبود ماده مغذی به نام تورین می‌شود که می‌تواند منجر به نابینایی و نارسایی قلبی شود.

در نهایت این را هم اضافه باید کرد رژیم‌های گیاهخواری برای گربه‌ها نیز از نظر مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین E کمبود دارند.

2. مصرف ماهی و جگر را در برنامه غذایی بچه گربه کاهش دهید. بچه گربه‌ها عاشق ماهی و جگر هستند، اما این دو غذا لزوماً برای گربه مناسب نیست. اگر گربه شما ماهی زیادی می‌خورد، ممکن است دچار کمبود تیامین شود. ماهی حاوی آنزیمی به نام تیامیناز است که تیامین را تجزیه می‌کند و منجر به کمبود این ماده مغذی مهم می‌شود. اگر ماهی و جگر به مواد اصلی رژیم غذایی گربه‌تان تبدیل شده‌اند، مصرف این غذاها را به غذاهای خوشمزه محدود کنید.

3. میزان مصرف تن ماهی را برای گربه کاهش دهید. تن ماهی یکی دیگر از غذاهایی است که گربه‌ها عاشق آن هستند. متأسفانه، مصرف بیش از حد ماهی تن می‌تواند منجر به کمبود ویتامین E و در نهایت سوءتغذیه شود. این کمبود ویتامین E می‌تواند باعث بیماری به نام استئاتیت (بیماری چربی زرد) شود.

4. غذا را به تدریج اضافه کنید. مهم است که مصرف غذای گربه خود را به تدریج افزایش دهید تا اینکه به یکباره مقدار زیادی غذای اضافی به او بدهید. اگر می‌خواهید گربه شما غذای بیشتری بخورد، سعی کنید هر روز کمی غذای اضافی به ظرف غذای او اضافه کنید. در غیر این صورت، گربه ممکن است بیمار شود و در نتیجه بیشتر دچار سوءتغذیه شود.

جمع بندی

در این مقاله گفتیم که تقویت بچه گربه ضعیف به این راحتی نیست که غذای او را بیشتر کنیم تا سوء تغذیه‌ی او برطرف شود، بلکه باید با مشورت با یک دامپزشک متخصص تغذیه با توجه به شرایط او برنامه غذایی اختصاصی نوشته شود. علاوه بر آن باید از نداشتن بیماری‌های انگلی در حیوان مطمئن شد.

دیجی لاگ...
ما را در سایت دیجی لاگ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : دیجی لاگ بازدید : 197 تاريخ : سه شنبه 18 مرداد 1401 ساعت: 19:10