مواد اولیه آرایشی و بهداشتی را از کجا بخریم؟

ساخت وبلاگ

تا چند سال پیش هر سه تولیدکنندهٔ بزرگ بوتاکس، تمام این آزمایشات را روی حیوانات انجام میدادند، ولی با فشار چندسالهٔ سازمانهای حقوق حیوانات، شرکتهای «آلرگان» و «مرز» برای ۷۰ تا ۸۵ درصد تستها از روشهای جایگزین مانند آزمایش روی سلولها استفاده میکنند ولی هنوز برای تمام مراحل، روش جایگزین وجود ندارد و قانون، تولیدکنندگان را موظف میکند که برای این آزمایشات از حیوانات استفاده کنند. شرکت «ایپسن»، با وجود فشارهای سازمانهای حقوق حیوانات هنوز هم تمام آزمایشات را روی حیوانات انجام میدهد، حتی آزمایشاتی که برای آنها روش جایگزین وجود دارد. حتی اگر برخی شرکتها پاسخ صادقانهای به این پرسش ندهند، آگاهی آنها از میزان حساسیت مصرفکنندگان نسبت به «انسانی بودن روند تولید»، آنها را بهسمت استفاده از روشهای جایگزین سوق خواهد داد. فراموش نکنیم اگر تاکنون پیشرفتهایی در برخی از زمینههای حقوق حیوانات حاصل شده است و برخی از شرکتها از آزمایش روی حیوانات دست کشیدهاند، نتیجۀ حساسیت و پیگیری مداوم مصرفکنندگان بوده است.

ﺍﺯﻃﺮﻳﻖ ﺩﺍﺩﻩﻫﺎﻱ ﺣﺎﺻﻞ ﺍﺯ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﺮﺣﻠﻪ، ﻣﻀﺎﻣﻴﻦ ﻭ ﺩﺍﺩﻩﻫﺎیی به دست ﺁﻣﺪ که البته به گفتۀ کارسپیکن ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ بهدستﺁﻣﺪﻩ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﻣﻤﻜﻦ ﺍﺳﺖ ﺷﻨﺎﺧﺘﻲ ﺭﺍ ﻛﻪ پژوهشگر ﺩﺭ ﻃﻲ ﻣﺮﺍﺣﻞ ﭘﻴﺸﻴﻦ به دست ﺁﻭﺭﺩﻩ است، ﺣﻔﻆ کند یا دربارۀ آن ﺗﺮﺩﻳﺪ کند. البته توجه کنید که نام همهٔ شرکتهای دنیا در این لیستها یا اپلیکیشنها موجود نیست. نه، این برچسب فقط نشان میدهد که از مواد اولیهٔ حیوانی در تهیهٔ این محصول استفاده نشده است ولی تضمینی برای این موضوع نیست که این محصول روی حیوانات آزمایش نشده باشد. این شرکتها بزرگترین تولیدکنندگان بوتاکس برای مصارف زیباییاند ولی تنها تولیدکنندگان آن نیستند. از سال ۱۹۹۲ استفاده از این سم برای مصارف زیبایی آغاز شد و در سال ۲۰۰۲ شرکت «آلرگان» موفق شد مجوز تولید آن را بهمنظور مصارف زیبایی در آمریکا بگیرد و نام تجاری «بوتاکس» را برای آن انتخاب کرد. با رعایت این نکات در خرید لوازم آرایشی بهترین محصول را برای خودتان تهیه کنید. در این روش، دوزهای مختلف سم را به گروههایی از موشها تزریق میکنند تا به دوزی برسند که با تزریق آن نصف موشها میمیرند. برای استفاده از بوتاکس، دوز بسیار پایین آن را در تعدادی از ماهیچههای صورت تزریق میکنند. در صورتی که این سم در دوز بسیار پایین مورد استفاده قرار گیرد، میتواند در درمان برخی از بیماریها مانند کژگردنی، انقباض پلکها، هیپرهیدروز، انحراف چشم و میگرن مؤثر باشد.

البته بیشتر مواد نامبرده در بالا علاوه بر تولید مواد آرایشی-بهداشتی در زمینههای دیگر نیز کاربرد دارند، مثلاً از شلاک برای پوشاندن اجسام مختلف و عایق کردن آنها در برابر نفوذ آب و رطوبت، از کارمین برای تهیهٔ رنگ قرمز در برخی نوشیدنیها و اسانسها، از گلیسرین در شویندههای دهان، آدامس، خمیردندانها و غیره استفاده میشود. نحوه تولید لوازم آرایش بیشتر از مصرف آن اهمیت دارد. از سوی دیگر سن مصرف لوازم آرایش در ایران به زیر پانزده سال رسیده به طوری که برای برخی از زنان و دختران، استفاده از لوازم آرایش به نیاز ضروری تبدیل شده ؛ این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته تمایل به آرایش بیشتر در بین زنان مسن دیده می شود. لازم به ذکر است که مصرف لوازم آرایشی مجاز باعث چروک و پیری زودرس پوست نمی شود. کادمیوم در دوزهای سمی آن که باعث تاثیرات مختلفی شامل کمبود کلسیم آهن زینک در انسان می گردد. بعد ازساخت هردو محلول، با سرعت زیادی مخلوط می شوند تا روغن ها و موم به ذرات کوچک تر تجزیه شوند. فرمولاسیون ها باید با مواد ضد میکروبی ایده آل سازگار باشند.

با بررسی لیست مواد تشکیلدهنده روی برچسب کالا هم میتوان دریافت که آیا از مواد حیوانی در تهیهٔ محصول استفاده شده است یا نه. محصولات گیاهی علاوه بر فوایدی که گفته شد، ویژگیهای دیگری هنگام استفاده هم دارند که آنها را نسبت به محصولات شیمیایی در اولویت قرار می دهد. محصول ارگانیک به محصولی گفته میشود که اولاً منشأ آن کاملاً طبیعی باشد. سه مرحله از این مراحل در بخش یافتهها ارائه میشود و مراحل چهارم و پنجم در بخش نتیجه ارائه خواهند شد تا نگاه کلی و سیستماتیک در آن بخش ارزیابی و بررسی شود. از طرف دیگر، پاسخ کلی به این پرسش که در همهٔ شرایط درست باشد ممکن نیست و فقط میتوان آن را به شرایط خاص محدود کرد. از جمله مواد اولیه طبیعی به کار رفته در این محصولات میتوان به فلورالوکس (Floralux) اشاره کرد. در حال حاضر، تعدادی دیگر از کشورها مانند کانادا، آمریکا و نیوزیلند هم در حال پیمودن مراحل قانونی کردن ممنوعیت آزمایش روی حیوانات برای تولید مواد آرایشیاند.

منبع: پیشگامان شیمی

دیجی لاگ...
ما را در سایت دیجی لاگ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : دیجی لاگ digilog بازدید : 293 تاريخ : 23 فروردين 1400 ساعت: 9:32