زیان های غیر قابل جبران عایق نکردن لوله های آب

ساخت وبلاگ

عایق کاری لوله های آب یکی از کارهای ضروری در ساخت تاسیسات آب می باشد. چرا باید به عایق کاری لوله های آب توجه کنیم؟ یکی از مهمترین دلایل اهمیت عایق کاری لوله آب جلوگیری از یخ زدگی آب لوله به خصوص در فصل زمستان است و از طرفی عایق کاری باعث کاهش هزینه سوخت می شود. اما چگونه لوله آب را عایق بندی کنیم؟ عایق لوله آب چیست و بهترین نوع عایق برای لوله ها کدام است؟ اگر چنین سوالاتی در ذهن شماست و به دنبال پاسخ آن هستید، پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله از می خواهیم به مواردی مانند اهمیت عایق کاری لوله آب، روش های مختلف عایق کاری لوله آب و بهترین نوع عایق کاری لوله آب بپردازیم. عایق کاری لوله های آب هم برای ساختمان های تجاری و هم برای ساختمانهای مسکونی اهمیت زیادی دارد. بسیاری از مردم از فواید و اهمیت عایق کاری لوله ها بی اطلاع هستند. در اینجا به چند دلیل برای عایق کشی لوله های خانه شما اشاره میکنیم. با افزایش تمرکز بر کاهش تولید گازهای گلخانه ای و بهبود راندمان انرژی، عایق کاری لوله های آب داخل ساختمان از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. اگرچه غالباً فراموش می شود. عایق کاری لوله های داخل منزل شما نه تنها صورت حساب انرژی شما را کاهش می دهد، بلکه از مسائلی که می تواند پرهزینه شود جلوگیری می کند.

اهمیت عایق کاری لوله آب چیست؟

چراهمانطور که در ابتدا به آن اشاره کردم یکی از مهم‌ترین دلایل عایق کاری لوله آب، صرفه جویی در سوخت مصرفی است. حال شاید از خودتان بپرسید که چطور ممکن است؟ هر ساختمانی بخشی به نام تاسیسات دارد که شامل قسمت‌های مختلف است. متاسفانه میزان هدر رفت گرما در قسمت‌های مختلف ساختمان بسیار زیاد است طوری که موجب مصرف سوخت زیادی می‌شود. حال برای جلوگیری از اتلاف گرما در بخش‌های مختلف تاسیسات و صرفه‌جویی در مصارف سوختی باید مانع اتلاف گرما شویم طوری که گرمای تولید شده توسط سیستم حرارتی ساختمان فقط صرف گرم کردن اتاق‌ها و سایر محل‌هایی که احتیاج به گرما دارد، شود. به همین منظور عایق کاری لوله آب، مخزن‌ها و دیگ حرارتی را انجام می‌دهند تا گرما در عایق محفوظ باقی بماند.

عایق کاری لوله های آب هم برای ساختمان های تجاری و هم برای ساختمانهای مسکونی اهمیت زیادی دارد. بسیاری از مردم از فواید و اهمیت عایق کاری لوله ها بی اطلاع هستند. در اینجا به چند دلیل برای عایق کشی لوله های خانه شما اشاره میکنیم. با افزایش تمرکز بر کاهش تولید گازهای گلخانه ای و بهبود راندمان انرژی، عایق کاری لوله های آب داخل ساختمان از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. اگرچه غالباً فراموش می شود. عایق کاری لوله های داخل منزل شما نه تنها صورت حساب انرژی شما را کاهش می دهد، بلکه از مسائلی که می تواند پرهزینه شود جلوگیری می کند.

بهترین روش برای عایق کاری لوله آب

به طور کلی در تاسیسات ساختمان، لوله کشی به سه طریق انجام می گردد. در روش اول به صورت توکار لوله‌ها داخل کانال شافت یا سقف کاذب قرار می‌گیرند.در روش دوم به صورت دفنی در زیر کف جاسازی می شود. و در روش سوم به صورت روکار که در داخل یا خارج از ساختمان کار لوله کشی انجام می شود. توجه داشته باشید مهم نمی باشد لوله کشی ساختمان به چه روشی انجام گردد، چون در هر حالت میتوان عایق کاری لوله های آب را با روش‌های مختلف زیر انجام نمود.
  • برای عایق کاری لوله های آب ابتدا باید لوله‌های آب را کاملا تمیز کنید. به این معنی که هر گونه مصالح ساختمانی که بر روی وجود دارد را پاک نمایید.
  • سپس بر روی لوله ‌های سیستم گرم کننده ضد زنگ بزنید.
  • بعد از خشک شدن ضد زنگ، باید لوله‌های دفنی و توکار را با پشم سنگ یا عایق پتویی، روکش کاغذی یا عایق پشم شیشه بپوشانید. البته توجه داشته باشید که پشم شیشه را از سمت  ورق آلومینیومی در دور لوله نپوشانید.
  • در این مرحله مفتول گالوانیزه را بر روی عایق‌ها بپیچانید تا ثابت گردد.
  • همچنین برای لوله‌های روکار هم می ‌توانید از عایق هدایتی، تشعشعی یا عایق پیش ساخته استفاده نمایید و سپس بر روی آن ها را با ورق گالوانیزه یا ورق آلومینیوم بپوشانید.

مزیت های عایق کردن لوله های آب در چیست؟

تا اینجا با اهمیت عایق لوله آب و انواع عایق لوله آب آشنا شدید. حالا بیایید کمی بیشتر در مورد مزایای عایق لوله آب صحبت کنیم. همانطور که می دانید عایق کاری لوله های آب به خصوص عایق حرارتی لوله های آب گرم باعث کاهش اتلاف انرژی و استفاده بهینه از منابع گاز می شود و علاوه بر آن دمای آب را 2 تا 4 درجه بالاتر نگه می دارد در نتیجه اتاق مورد نظر به خوبی می باشد. . گرم کردن در واقع اگر لوله های آب گرم در محوطه هر ساختمانی عایق حرارتی باشند، نیازی به باز نگه داشتن خروجی آب نیست، بنابراین در مصرف آب صرفه جویی می کنید. البته ممکن است هنگام ارزیابی هزینه های عایق کاری به این نتیجه برسید که این کار از نظر مالی به صرفه نیست اما اشتباه نکنید زیرا پس از مدتی با صرفه جویی در مصرف انرژی و آب هزینه های اولیه خود را جبران خواهید کرد. . . منبع : اهمیت عایق کاری لوله های آب https://ostadkar.ir/blog/homehouse/repairs/importance-of-water-pipe-insulation/

دیجی لاگ...
ما را در سایت دیجی لاگ دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : دیجی لاگ digilog بازدید : 645 تاريخ : شنبه 21 آبان 1401 ساعت: 14:48